niedziela, 25 listopada 2012

Inspirujące historie 3

Jak Wam się podobał film "Rozmowy z Bogiem"?
Dziś polecam film bardzo ciekawy dla niektórych nawet kontrowersyjny ale na pewno wart obejrzenia : "The Man from Earth - Człowiek z ziemi" do obejrzenia tutaj  http://maxvideo.pl/p/WMdsWdbsLC8TEjFF
Życzę Wam niezapomnianych wrażeń podczas oglądania :-)

niedziela, 18 listopada 2012

Inspirujące historie 2

Jak Wam się podobał film "Siła spokoju" ?
Jeśli zaciekawił Was temat pracy nad sobą i sensem życia polecam następny film (i książki również) "Rozmowy z Bogiem"  http://www.youtube.com/watch?v=1UzC11b1ttw
Fragment filmu "Rozmowy z Bogiem", na podstawie serii książek napisanych przez Neale Donald Walsch możecie obejrzeć klikając link powyżej. Warto poszukać filmu w pełnej wersji oraz przeczytać w/w książki. Obiecuję, że jeśli potraktujecie temat poważnie zrozumiecie co jest w życiu najważniejsze.
Dajcie znać jak będziecie mieli trudności ze znalezieniem i ściągnięciem filmu w całości.
Miłego oglądania i owocnych przemyśleń życzę.

piątek, 9 listopada 2012

Inspirujące historie

Otwieram temat pięknych inspirujących historii.
Na początek film "Siła spokoju".  Nic nie dzieje się bez przyczyny a ja mam nieodpartą chęć podzielenia się z Wami tym filmem, może zmieni to czyjeś życie - na lepsze oczywiście :)

Film w całości możecie obejrzeć tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=63_lwapPTTY
Jeśli masz więcej takich inspirujących historii podziel się nim z innymi, wystarczy np. sam tytuł w komentarzach.
A jeśli nie znacie innych a chcielibyście obejrzeć jeszcze coś ciekawego dajcie znać to podeślę Wam tytuły filmów, które według mnie warto obejrzeć. Pozdrawiam i cudownego dnia życzę.

środa, 7 listopada 2012

Projekt domu według Feng Shui cz. 3 - Pokój dziecięcy


Wiadomo, że pokój dziecka to bardzo ważna sprawa! To tutaj śnią się kolorowe sny, powstają najdziksze pomysły i najlepsze rysunki. Tutaj mieszkają zabawki i ulubione gry, dlatego szczególnie dokładnie należy przemyśleć jego wystrój, umeblowanie no i funkcjonalność.


Po pierwsze pokoje naszych dzieci będą ewoluowały w czasie. Nie da się umeblować go na wiele lat gdyż meble oraz wystrój należy dopasować do wieku dziecka. Inne potrzeby ma niemowlę, a raczej osoba opiekująca się nim, a inne 2,4,6 czy 8 latek. Z każdym rokiem takiemu pokojowi będzie brakowało jakiegoś mebla czy chociażby kawałka miejsca, które pozwoli mu na rozwijanie jego zainteresowań.

Niemowlę nie ma jeszcze rozwiniętych zmysłów, dlatego przez pierwsze miesiące powinniśmy pobudzać jego aktywność wzrokową bardzo kontrastowymi barwami. Kolory, które jako pierwsze są dostrzegane przez niemowlęta to czarny, biały, czerwony. Również kształty powinny być proste i wyraźne. W tej pierwszej fazie najważniejsze jest w pokoju dziecięcym bezpieczne łóżeczko oraz komoda z przewijakiem. Przyda się również wygodny fotel do karmienia oraz podręczny stolik na odstawienie np. butelki dziecka czy szklanki wody dla zmęczonej mamy. Nie zapomnijmy również o delikatnym przytłumionym światełku aby nie rozbudzać dziecka podczas nocnego przewijania czy karmienia. I to wystarczy na pierwsze kilka miesięcy.

Dziecku nieco starszemu gdy zacznie zwiedzać świat pełzając po podłodze lub wędrując na czworaka przydałby się miękki dywanik, na którym można położyć matę do zabawy. Pamiętajmy przy zakupie dywanu aby był on raczej z naturalnych materiałów i aby nie miał zbyt długiego włosia. Sprawdźmy też czy nie gubi zbyt dużo nitek i włosków (mała ilość przy nowych wykładzinach jest nieunikniona i zazwyczaj po kilku razowym odkurzeniu objaw ten zanika).


Oczywiście z upływem czasu dziecko nasze potrzebuje niskiego krzesełka i stolika. Przybywa też zabawek, na które trzeba znaleźć miejsce.Większe, bardziej dorosłe łóżko w zamian za to niemowlęce. A po kilku latach przychodzi czas na naukę i musimy z pokoju maluszka wyczarować pokój ucznia.
Pamiętajmy aby w miarę upływającego czasu wprowadzać w świat dziecka coraz więcej kolorów, udekorujmy pokoik jego ulubionymi postaciami z bajek lub innymi ciekawymi elementami co pobudzi jego kreatywność i wyobraźnie. Nie musi to być bardzo duża czy kłopotliwa zmiana, wystarczą np. tak popularne ostatnio naklejki z ciekawymi i kolorowymi postaciami z bajek lub po prostu zwierzątkami itp. Starajmy się jednak z głową aranżować pokój ucznia aby nie przesadzić z ilością bodźców czy atakujących ze ścian wojowniczych postaci z jakże różnych ostatnio bajek.


Jak już jesteśmy w pokoju dziecinnym i rozkojarzonym przy lekcjach dziecku to podam państwu metodę z zakresu Feng shui na polepszenie skupienia takiego dziecka.
Po pierwsze na biurku zostawiamy tylko długopis oraz zeszyt lub książkę, z której dziecko korzysta w danym momencie. Poza tym wymiary biurka powinny być dostosowane do wieku i wzrostu dziecka. Biurko nie może być ani za duże (bo będzie rozpraszało), ani za małe (bo będzie ograniczało, zawężało horyzonty i zainteresowania dziecka). Następna  sprawa to ustawienie biurka, dziecko nie powinno siedzieć tyłem bezpośrednio na wprost drzwi. Każda osoba wchodząca do pokoju, każdy dźwięk z głębi domu będzie potencjalnym zagrożeniem dla niego. A może się to stać powodem nerwowości, roztargnienia, częstych pomyłek, braku skupienia i zniecierpliwienia. A kiedy już mamy odpowiednio ustawione biurko o odpowiednich wymiarach należy jego blat okleić dookoła krawędzi czarną taśmą może być nawet ta izolacyjna. Pomoże to dziecku ograniczyć pole widzenia i skupić wzrok na tym co potrzeba a nie na tym co dookoła.
Dziwi Was, że to o czym powiedziałam przed chwilą to są zalecenia szkoły Feng Shui?
Pewnie spodziewaliście się jakiś magicznych przedmiotów lub chociażby zaokrąglonych narożników. Ale muszę Wam powiedzieć, że sztuka FS jest wiedzą bardzo logiczną i każda zasada ma swoje wytłumaczenie dlaczego tak a nie inaczej. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego akurat punkt o wystających narożnikach opisanych jako element wysyłający tnącą energię Sha utkwił wam w pamięci. Myślę, że każdy z Was choć raz w swoim życiu nabił sobie o taki narożnik siniaka. Jeśli nie teraz to na pewno w czasach szkolnych o ławkę lub biurko. To jest sztuka mająca tysiące lat a wtedy chiński mistrz feng shui nie mógł powiedzieć do prostego ludu zaokrąglijcie narożniki w swoich biurkach ponieważ grożą one nabiciem siniaka. Aby przekazać swoje mądrości w poważny i elegancki sposób ( w końcu brał za to ogromne pieniądze, dlatego musiał mieć prestiż ) mówił, że narożnik taki emituje zatrute strzały i niebezpieczną energię Sha, której należy się wystrzegać, ponieważ może zaszkodzić naszemu zdrowiu.  Czyż nie brzmi to lepiej – a chodzi o to samo.

niedziela, 4 listopada 2012

Projekt domu wg Feng Shui cz.2 - Kuchnia


W poprzednim poście mówiłam o funkcjach i strefach w naszym domu oraz o umiejscowieniu kuchni na planie architektonicznym. W związku z tym, że kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie, postanowiłam poświęcić jej troszkę więcej czasu.
Aby była wygodna i funkcjonalna powinna być odpowiednio przemyślana. Zarówno w zasadach intuicyjnego feng shui jak i w praktycznym projektowaniu wnętrz możemy spotykać się z podziałem kuchni na odpowiednie strefy związane z przygotowywaniem posiłków .

  • zapasy
  • przechowywanie
  • zmywanie
  • przygotowywanie
  • gotowanie i pieczenie
Strefy te z uwagi na kolejność i ergonomię powtarzanych czynności ustala się zazwyczaj według kilku schematów tzw. trójkąta roboczego. Skąd to się bierze i na czym to polega? Powiedzmy, że gotujemy obiad, prześledźmy zatem wykonywane ruchy podczas tej czynności.

Na początek wyjmujemy z lodówki mięso i jarzyny – czyli zaczynamy od lodówki – chcielibyśmy to gdzieś odłożyć – zatem przydałby się jakiś blat – powinniśmy to wszystko umyć, najlepiej pod bierzącą wodą – musimy mieć do tej czynności kran i zlewozmywak – po umyciu odkładamy na ociekacz, ewentualnie blat po drugiej stronie zlewozmywaka – przydałoby się to pokroić zanim wrzucimy do garnka – a więc potrzebne nam będzie miejsce na deskę do krojenia – poszatkowane jarzyny wrzucamy do garnka i stawiamy na płytę do gotowania.

Poprzez przeanalizowanie naszych czynności uzyskaliśmy odpowiedź w jakiej kolejności powinny być ustawione nasze sprzęty aby gotując zminimalizować ilość wykonywanych kroków. Mamy tu 3 najważniejsze urządzenia podzielone blatami są to lodówka, zlewozmywak i płyta grzejna - stąd w projektowaniu nazwa trókąta roboczego.
W związku z tym, że każde z tych urządzeń należy do innego żywiołu według feng shui,  nie powinniśmy stawiać ich bezpośrednio obok siebie. Jeśli chcemy umiejscowić kuchenkę gazową postarajmy się aby nie dotykała ona zlewozmywaka bo gazowe palniki to żywioł ognia a w zlewozmywaku mamy styczność z żywiołem wody. Nie jest to korzystne również z logicznego punktu widzenia bo woda gasi ogień co może stworzyć bardzo niebezpieczne sytuacje w powiązaniu z gazem.

W zależności od tego ile mamy miejsca w kuchni możemy skorzystać z 5 różnych układów mebli

  • kuchnia jednociągowa, 
  • kuchnia dwuciągowa, 
  • w kształcie litery L
  • w kształcie litery U  oraz 
  • kuchnia z wyspą wolnostojącą.
                                           


W podobny sposób analizując cykl przygotowania potrawy możemy ustalić funkcjonalność szafek czy miejsce zainstalowania pomocniczych gniazd roboczych nad blatem.
Jeśli chodzi o zagospodarowanie szafek to wiem, że każda gospodyni ma swoje przyzwyczajenia ze starej kuchni chciałabym jednak dać Wam kilka wskazówek bo ma to wpływ podczas zamawiania nowych mebli kuchennych.
Pod płytą do gotowania (oczywiście najlepiej gdy jest ona zabudowana w blat) najwygodniej jest zaprojektować szerokie szuflady (+60 cm) w tej pod samym blatem proponuję drewniane łopatki, chochelki, długie łyżki do mieszania w garnkach i inne tego typu akcesoria. Następne szuflady dobrze gdyby były dość wysokie aby pomieścić garnki i patelnie. Szuflady lub wysuwane kosze druciane, zapewnią łatwy dostęp do ciężkich naczyń.
Blisko płyty przydałyby się również przyprawy i suszone zioła oraz olej do smażenia.

Ważne jest również odpowiednie doświetlenie miejsc roboczych oraz umiejscowienie maszyn pomocniczych stojących na blacie takich jak czajnik elektryczny, krajalnica do chleba, ekspres do kawy (jeśli nie jest do zabudowy), czy miejsce na podłączenie miksera lub sokowirówki.

Jeśli już jesteśmy przy urządzeniach dodatkowych w kuchni zwróćmy uwagę na zmywarkę. Niektórzy mogą się oburzyć, że nie jest to urządzenie dodatkowe ale niezbędny w każdej kuchni sprzęt tak samo ważny jak płyta do gotowania czy zlewozmywak. A zatem oddajmy temu urządzeniu należny mu szacunek omawiając jego najlepszą pozycję w kuchni.

I znów najłatwiej będzie wyobrazić sobie w jaki sposób korzystamy ze zmywarki. Przenieśmy się zatem do naszego ekperymentalnego mieszkania. Jesteśmy właśnie po udanej imprezie, na blacie sterta talerzy z niedojedzonymi resztkami naszych w pocie czoła wykonanych popisów kulinarnych lub jak kto woli pyszności zamówionych z zaprzyjaźnionej firmy kateringowej. Zabieramy się zatem za sprzątanie i jak to wygląda :
bierzemy talerz resztki jedzenia wyrzucamy do kosza (oczywiście tego z odpadkami bio bo jesteśmy przecież zwolennikami ekologii ) lub wstawiamy go pod bierzącą wodę a resztki pożywienia spływają wprost do odpływu naszego zlewozmywaka. Uwaga!!! Panowie zamiast się stresować, że znów będziecie musieli czyścić syfon, ułatwcie życie swoim żonom instalując młynek do odpadków :-)
Dopiero taki talerz wstawiamy do zmywarki.

Z tej historyjki dowiedzieliśmy się, że zlewozmywak, kosz na śmieci (oczywiście ten do segregacji) i zmywarka powinny być bliskimi sąsiadami. Teraz tylko zastanówcie się czy w kuchni jaką projektujecie będzie gotować osoba prawo czy leworęczna. Dla osób praworęcznych zmywarkę ustawiamy po prawej stronie zlewozmywaka dla leworęcznych po lewej.
Kosze na śmieci pod zlewem to ergonomiczne miejsce, które ustrzeże Was przed zabrudzeniami podłogi. Dostosujcie ilość oraz rozmiary koszy do wielkości Waszego gospodarstwa domowego oraz lokalnych regulacji dotyczących sortowania odpadów. I pamiętajcie im więcej czasu poświęcicie na przemyślenie układu waszych mebli kuchennych tym łatwiej i przyjemniej będziecie korzystali z niej w przyszłości.

wtorek, 30 października 2012

Projekt domu wg Feng Shui cz.1

Cała nauka Feng Shui składa się z wielu tematów przewodnich jakie wykorzystujemy w różnych dziedzinach naszego życia. A zatem mamy dietetykę według pięciu przemian, medycynę chińską traktującą człowieka holistycznie zapobiegając lub lecząc przyczyny a nie objawy choroby itp. Przy projektowaniu architektonicznym również mamy do wyboru kilka szkół i teorii. Najbardziej przystępną  i łatwą do zrozumienia dla osób "niewtajemniczonych" jest intuicyjne Feng Shui i tutaj każdy z nas może stać się "ekspertem" poprzez odpowiednie praktyczne myślenie.
Jedna z zasad mówi, że dom czy mieszkanie powinny mieć tak rozplanowany układ pomieszczeń aby ich funkcje nie kłóciły się ze sobą i aby ich użytkowanie było wygodne i ergonomiczne.
W feng shui dzielimy dom na strefy Jin i Jang.  Wyróżniamy tutaj strefę dzienną - Jang, gdzie zlokalizowane są pomieszczenia głośniejsze, jaśniejsze, częściej i z większą energią używane. I są to zazwyczaj kuchnia, jadalnia, pokój dzienny, salon, pokój zabaw dla dzieci itp.
Oraz strefę nocną - Jin, cichą i spokojną, bardziej prywatną, do której nie powinni mieć dostępu oficjalni goście. Pomieszczenia umiejscowione w tej strefie to oczywiście sypialnie, garderoba, łazienka, czasem pracownia lub gabinet Pana domu ale tylko wtedy jeśli nie jest on przewidziany na wizyty klientów biznesowych lub innych związanych z pracą zawodową.


Gdzie zatem umiejscowić kuchnię na planie architektonicznym i z jakimi pomieszczeniami dodatkowymi warto ją powiązać?
Wykorzystajmy wyobraźnie i przenieśmy się do eksperymentalnego domu i konkretnej sytuacji.
Przyjeżdżacie ze sklepu z ogromną ilością zakupów.
Pierwszy wniosek – na taką ilość zapasów przydałaby się spiżarnia, najlepiej z wejściem wprost z garażu no i drugim łączącym ją z kuchnią. Ale co jeśli nie posiadacie takiego pomieszczenia?
Wykorzystamy długi blat i szafki w kuchni.
Zakupów niestety teleportować się nie da, bierzemy więc ogromne pudło w objęcia i pewnym krokiem maszerujemy w stronę drzwi wejściowych. To nic, że zakupy zasłaniają nam widoczność, wchodzimy do mieszkania przechodzimy przez hol, salon, jadalnie wreszcie docieramy do kuchni. Zadowoleni, że daliśmy radę odkładamy zakupy, odwracamy się, a tam – nieprzyjemna niespodzianka. :-( W pośpiechu zapomniałyśmy zdjąć buty i mamy przez pół mieszkania, od samego wejścia poprzez piękny jasny dywan w salonie, dębowy parkiet w jadalni aż po elegancką glazurę w kuchni, cudowną ścieżkę błotnistych wzorków. Wchodząc zapomniałyśmy o kałuży na ścieżce, która pojawia się po każdej nawet najmniejszej mżawce. 
Wniosek drugi - wygodniej byłoby, gdyby kuchnia była blisko wejścia, uniknęlibyśmy nieplanowanego sprzątania.
Ale co dalej z naszymi zakupami?
Jak już wspomniałam wcześniej bardzo przydatna w domu jest spiżarnia i wcale nie musi to być oddzielne pomieszczenie. No bo jakie zadanie ma ona spełniać? Ma być przede wszystkim podręcznym schowkiem, miejscem przechowywania naszych zapasów, dlatego nie musimy wchodzić do środka aby była funkcjonalna. Niewiele osób wie, że zabudowa w formie szafy doskonale sprawdza się również w kuchni. Możemy w takiej szafie wygospodarować  miejsce zarówno na słoiki z konfiturami czy ogórkami, jak również na szczotki, mopy, odkurzacze czy chociażby deskę do prasowania. Są to sprzęty obecne w każdym domu, a tak ciężko znaleźć dla nich miejsce. Zazwyczaj próbujemy je ukryć w łazience albo przedpokoju ale czy jest sens zmniejszać już i tak małe pomieszczenia na takie schowki? 

                                                                                                       zdj.Komandor
Bardzo dobrym pomysłem są tak zwane „brudne kuchnie”. Jest to dodatkowe pomieszczenie sąsiadujące z kuchnią właściwą, mające za zadanie przejąć bałagan związany z robieniem konfitur, kiszeniem ogórków lub przygotowaniem domowych nalewek czy win. Zazwyczaj pomieszczenia takie spełniają również funkcję spiżarni a czasami nawet pralni. Chodzi tu przede wszystkim o ukrycie bałaganu przed naszymi gośćmi, dlatego doskonale w tej roli sprawdza się również strefa robocza wydzielona w kuchni, którą w każdej chwili możemy schować za drzwiami suwanymi. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i możemy sobie na nie pozwolić zarówno w nowych jak i w remontowanych mieszkaniach, nawet przy niedużych powierzchniach użytkowych. Jeśli dodatkowo w taką zabudowę wpasujemy drzwi przejściowe z pomieszczenia do pomieszczenia uzyskamy wykorzystaną maksymalnie i spójną stylistycznie elegancką przestrzeń.
Dobrze zaprojektowane pod względem feng shui mieszkanie jest takie aby żyło się w nim wygodnie, bezpiecznie i bez nieprzyjemnych niespodzianek. Ja wiem, że my jako właściciele nie pamiętamy o takich szczegółach jak kałuża na ścieżce, kołysząca się płytka chodnikowa czy zepsuty dzwonek i zazwyczaj udaje nam się podświadomie ominąć te przeszkody. Ale spójrzmy okiem naszego gościa, idąc pierwszy raz nie będzie wiedział, że trzeciej płytki lepiej nie nadeptywać po deszczu bo możemy sobie pomoczyć buty gdy niespodziewanie chlapnie nam spod niej błotko. Pozytywną energię chi bardzo potrzebną w naszym domu możemy porównać z takim właśnie ważnym gościem, którego zaprosiliśmy z wizytą. Jeśli po tych wszystkich niespodziankach jakie ją czekają po drodze, dotrze wreszcie do naszych drzwi to uwaga, bo zapominając o zepsutym dzwonku możemy jej po prostu nie wpuścić. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na takie drobiazgi i na bieżąco je reperować.
Więcej na temat funkcjonalności kuchni oraz usytuowania innych pomieszczeń zgodnie z zasadami feng shui już wkrótce.


niedziela, 28 października 2012

Wreszcie nadszedł czas na blog

Witam wszystkich zainteresowanych tematyką feng shui, aranżacją wnętrz ale również pozytywnym myśleniem oraz wszystkim tym co chciałabym Wam w danym momencie przekazać.
Dziś tylko testowy wpis ale obiecuję, że już niedługo będzie coś ciekawego do poczytania.